Ceturtdiena, 12. decembris
Vārda dienas: Voldemārs,  Valdemārs,  Valdis

Mākslīgais intelekts – ikvienam

Raksta autors: Jēkabs Aleksandrs Krūmiņš, autora foto un ekrānattēli

10:21 - 05.08.2024

Genereta Katrina
Mākslīgais intelekts radījis Svētās Katrīnas attēlu – tam tika dots Kuldīgas novada ģerboņa apraksts, bet pats tas to aprakstījis vēl krāšņāk.

Mākslīgais intelekts turpina attīstīties. Tas spēj radīt dažādus tekstus, attēlus, skaņu un pat video. Internetā tas pieejams jebkuram. Lai gan tas daudzējādi spēj mums palīdzēt un dzīvi atvieglot, diemžēl to var lietot arī maldināšanai vai ļaunprātībai. Kuldīgas Digitālo inovāciju centra projektu speciālists Toms Girvaitis skaidro, kā mākslīgais intelekts var noderēt un kā to pareizi lietot.

Img 2532

Profesionāļi jau lieto

T.Girvaitis stāsta: „Mākslīgā intelekta izmantošana iet plašumā nenormālā tempā – pirms diviem gadiem, kad iznāca modelis ChatGPT, tā bija tikai kā spēļmantiņa vai prieka avots, jo tas spēja uzrakstīt dzejolīti vai dziesmiņu mammai, tētim vai mazajam brālim, bet tagad to lieto profesionāļi. Arī mūsu centra komūnā esam pieredzējuši, ka to lieto visi un citiem iesaka tieši tāpēc, ka tas ir tik labs. Esam sākuši mācības gan pedagogiem, gan pašvaldības darbiniekiem – vairākām grupām mācījām, kā to lietot darba plānošanā, produktivitātes, efektivitātes celšanā, ideju radīšanā un tā tālāk. Paši arī to lietojam, radot idejas, meklējot risinājumus, apkopojot lielu datu apjomu. Mums, mazai iestādei ar diviem darbiniekiem, tas ir kā trešais darbinieks.”

Var radīt arī muļķības

„Negatīvie aspekti ir tādi, ka no tā kļūst mazliet atkarīgs. Ir arī jādomā kritiski – mēs vienmēr pārbaudām informāciju, ko tas ģenerējis, it īpaši apkopojot datus. Ja ir kāds ļoti garš dokuments, ko slinkums lasīt, mākslīgajam intelektam var likt izveidot konspektu. Bet vienmēr jāpārlasa, jo nevar zināt, ko tas pa ceļam var izdomāt. Ņemot vērā specifiku, kā tas mācās, kā rada tekstu, ļoti jāskatās līdzi, ko un kā tas dara un vai tas, kas iedots, vispār ir vajadzīgs, vai tas mūsu vēlmes apmierina. Tas var ģenerēt tekstu no sava skatpunkta, bet, ja tam nedod uzvedni no mūsu skatpunkta, mākslīgais intelekts var ģenerēt arī muļķības. Lielākoties gan tas ir noderīgs.”

Populārākais – ChatGPT

„Šoreiz iepazīsim pašu pazīstamāko mākslīgā intelekta modeli

ChatGPT. Tas ir viens no flagmaņiem un viens no pirmajiem plašam patēriņam. Apskatīsim, kādas ir labākās funkcijas un kas jauns, jo tas mainās katru nedēļu. Ik pa laikam iznāk atjaunināta versija – gaidām piekto, bet pašlaik jaunākā versija ir 4o (četri o). Visdrošāk tam piekļūt adresē Openai.com sadaļā Products, jo krāpnieki neguļ un rada arī viltus versijas, kas lietotājam var nozagt personīgos datus. Jāņem vērā, ka saskarne ir angļu valodā, bet, lietojot interneta pārlūku Chrome, tajā ir opcija tulkošanai latviešu valodā. Tāpat ar pašu ChatGPT var sarunāties latviski.

Tam ir gan bezmaksas, gan maksas versija. Ja lietosiet ikdienā un neievadīsiet tajā sensitīvus personīgos datus, tad var lietot bezmaksas versiju. Savukārt, ja vēlaties lietot savus datus, tad jālieto maksas versija, jo tādā gadījumā mākslīgā intelekta modelis no jums nemācās un konfidenciālo informāciju nesūta prom uz OpenAI serveriem. Maksas versijai arī ir papildu funkcijas, piemēram, pielikumā var pievienot failus un ģenerēt attēlus.”

Citas iespējas: Bing Copilot un Google Gemini

„Ir laba alternatīva, kas spēj konspektēt tekstus un pat iedot tiem atsauces. Lai gan Bing Copilot bāzēts uz tā paša OpenAI modeļa kā ChatGPT, tas darbojas mazliet citādāk. Tam var piekļūt caur interneta pārlūka meklētāju Bing, kas ir Google konkurents. Tajā mākslīgais intelekts jau ir integrēts. Tas spēj radīt konspektus no tīmekļvietnēm, piemēram, no ziņu portāliem. Vēl viena alternatīva ir Google Gemini.

Mākslīgā intelekta rīku ir daudz, jo ražotāji to redz kā nākotni, tāpēc tie tiek popularizēti un ar citiem konkurē. Tas gan var cilvēkus maldināt, jo katrs mākslīgā intelekta rīks var uzvesties citādāk.”

Atbildēt