Pirmdiena, 13. janvāris
Vārda dienas: Harijs,  Ārijs,  Āris,  Aira

Lai gurķi aug griezdamies

Raksta autors: Lailas Liepiņas teksts un foto

08:12 - 16.07.2024

Dsc 0131
Augkopības konsultants Edgars Cirša kopā ar semināra dalībniecēm Vārmes pagasta Blāzmās pēta, kāds kaitēklis ir pamanāms uz gurķa lapas.

Lauka dienā dārzkopji un lauksaimnieki šonedēļ Vārmē uzzināja rezultātus pētījumā Sāļu koncentrācijas substrātā ietekme uz dārzeņu ražu un kvalitāti, noklausījās lekcijas par augu slimībām un kaitēkļiem. Pētījums notiek Simonas un Gunta Zanderu saimniecībā Blāzmas – tur tiek audzēti gurķi un izdarīti mērījumi, kurus salīdzināt.

Pētījumu vada Edgars Cirša, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Kuldīgas biroja augkopības konsultants: „Demonstrācijā var novērot, kā gurķu ražu ietekmē tas, cik daudz barības vielu ir substrātā, kā tas ietekmē augšanu un ražu. Pētījums notiek trešo un pēdējo gadu. Seminārā iepazīstināšu ar kopsavilkumu.” E.Cirša priecājas par sadarbību ar Blāzmām, un G.Zanders stāsta: „Piedalāmies visur, kur iespējams; kur var kādu projektu paķert, to ķeram rokā. Visur ir ieguvums. Šajā reizē iemācījos, kā rezultatīvi audzēt gurķus.” S.Zandere rāda, kur aug dažnedažādi dārzeņi, cienā ar produkciju, kas no tiem top. Šejienes ražojumi jau pazīstami ar devīzi Ēdam zaļi. „Piedāvājam vietējo, sezonālo, Latvijai raksturīgo, tā teikt – nemeklē zemenes Ziemassvētkos.”

No Kazdangas ieradušies Ellena Hikita un Gunārs Bušēvics. Gunārs skaidro: „Mums ir reģenerējošas lauksaimniecības prakse Mikrobioferma, un savā dārzniecībā praktizējam visdabiskāko veidu, izmantojam dažādas permakultūras metodes. Šodien redzam, kā saimnieko Blāzmās. Demopētījums konsultanta Ciršas vadībā rāda, ka gurķus var izaudzēt jebkur – vajag tikai vietu un substrātu. Domāju audzēt dažādu veidu kompostā. Tad būtu interesants salīdzinājums.”

No Padures Līceniekiem ieradusies Sanita Pileniece: „Man ir liela siltumnīca gurķiem. Informāciju par slimībām un kaitēkļiem ne vienmēr var atrast internetā, un labi, ka tiek rīkotas mācības.”

Mārīte Doniņa no Laidu pagasta Bandžēniem atzina: „Mani interesē cīņa ar kaitēkļiem – esmu izmēģinājusi dažādas lietas, meklējot, kas labāks. Man gurķi noražo divreiz, jo ir ziemā apkurināma siltumnīca. Pirmā raža beigusies, un nu jau sadīguši jauni stādiņi.”

Atbildēt