Piektdiena, 13. decembris
Vārda dienas: Lūcija,  Veldze

Kuldīgas un Fudzi sadarbība un nākotnes iespējas

Raksta autors: Artis Gustovskis, Kuldīgas Digitālo inovāciju centra direktors

10:00 - 10.09.2023

Artis Gustovskis
Artis Gustovskis, Kuldīgas Digitālo inovāciju centra direktors

Kuldīgas un Japānas pilsētas Fudzi pašvaldība sadarbību sāka 2022. gada 17. augustā, kad Fudzi starptautiskās sadarbības un tūrisma nodaļas vadītāja vietnieks Masatosi Josino pēc sarakstes ar kuldīdznieci Egiju Eglīti no Latvijas vēstniecības Tokijā nosūtīja vēstuli Kuldīgas novada pašvaldībai.

UZŅĒMĒJI JAU SATIEKAS

Vienlaikus notiek aktīva informācijas apmaiņa starp uzņēmējiem. Martā Kadzuo Jamaguči Tokijā tikās ar uzņēmuma Rudy’s Brewing Co izpilddirektoru Jegoru Grabaru no Kuldīgas, kurš izstādē Foodex Japan 2023 prezentēja kombuču, bet 23. jūlijā Dāvids Kļaviņš no uzņēmuma Klavins Piano Fudzi Pilsētas svētkos piedalījās ar Kuldīgā izgatavotajām klavierēm, kas paliks Japānā, lai reprezentētu tās plašākai publikai un interesentiem. Sarunas par iespējamo sadarbību norisinās arī ar citiem Kuldīgas uzņēmējiem, tai skaistā alus darītavu Duna un kokapstrādes ražotni Stiga RM.

Atbildot uz Fudzi pašvaldības ielūgumu, no 1. līdz 4. augustam četru Kuldīgas pārstāvju delegācija viesojās šajā Japānas pilsētā, lai tiktos ar tās mēru un pārējo vadību, ar Tirdzniecības kameru, kā arī izraudzītos Fudzi un Kuldīgas iespējamās sadarbības virzienus. Spilgtākie iespaidi tika gūti digitālo inovāciju centrā, pašvaldības ūdens un siltuma apgādes uzņēmumā, robotizētās rūpnīcās, kā arī vērojot Japānas cilvēku augsto atbildības līmeni un iekšējo kultūru darbā un ikdienā.

DATU MĀKONIS ATTĪSTĪBAI

Digitālo inovāciju centrā, kuru paši darbinieki dēvē par nākotnes biroju, viņi rādīja digitālo dvīni, ko sākuši radīt aptuveni pirms astoņiem gadiem, bet vēlāk dažādos laikos saņēmuši apbalvojumus, t.sk. dizaina balvu. Latvijā digitālo dvīni testējusi Rīgas Tehniskā universitāte, bet Kurzemes pašvaldības, pateicoties programmai Viedās pašvaldības, plāno ko līdzīgu ieviest no nākamā gada.

Japānā izstrādātais pilsētas digitālais dvīnis ir sistēma, ko var gandrīz nemanāmi lietot un vizualizēt visos mērogos, vairākos slāņos un dažādu datu kategoriju virtuālajā un paplašinātajā realitātē (VR, AR), koncentrējoties uz pilsētplānošanu, pilsētbūvniecību un lēmumu atbalstu. Tas ir datu mākonis, kas izmanto visaptverošus sensoru datus fiziskā vidē, izmantojot lāzerskenerus un daudz ko citu. Digitālais dvīnis tiek izmantots visdažādākajiem mērķiem pašvaldības attīstībā, tostarp civilajai aizsardzībai, katastrofu riska mazināšanai, plūdu prognozēšanai, pilsētu plānošanai, infrastruktūras uzturēšanai un pārvaldīšanai, autonomai braukšanai, tūrisma attīstībai u.tml. Piemēram, ar digitālo dvīni cilvēki ratiņkrēslā var izstaigāt visdažādākās Fudzi kalna smailes vai sasniegt nepieejamas vietas. Japānas speciālisti demonstrēja piemēru, kā, pateicoties dvīnim, Parīzē tika restaurētas 2019. gada ugunsgrēkā bojāgājušās ēkas detaļas. Kuldīgai tas ļoti varētu noderēt arī UNESCO kultūrvēsturiskā mantojuma fiksācijai un atjaunošanai.

ZAĻĀKAS VIDES VEICINĀŠANAI

Fudzi pašvaldības ūdens un siltuma apgādes uzņēmumā darbinieki demonstrēja, kā kanalizācijas saturu dabai draudzīgi pārstrādā atkārtoti izmantojamā kurināmajā, ko izmanto pilsētas apkurei, iedzīvotājiem samazinot siltuma tarifu. Par to ieinteresējusies Kuldīgas pašvaldības vadība. Protams, jāprecizē tehnoloģiju iespējas, parametri, izmaksas.

Kā iepriekš minēts, viena no Fudzi prioritātēm attiecībās ar Kuldīgu un Latviju ir atbalsts uzņēmējdarbībai un dziļāka sadarbība. Kuldīgas delegācija tika uzņemta vienā no modernākajiem zaļās tējas ražošanas uzņēmumiem, kam Fudzi kalna pakājē ir tējas lauki un kura vadība vēlas Kuldīgā vai citur Latvijā atrast nopietnu partneri zaļās tējas audzēšanai, un tas kalpotu kā tilts uz Eiropas tirgu. Fudzi apkārtnē ir ap 50 audzētāju, kuri šo tēju eksportē, bet ļoti daudzi ikdienā lieto arī Japānā. No Kuldīgas uzņēmējiem Duna ir ieinteresēta ar zaļās tējas audzētājiem sadarboties.

Tiekoties ar Fudzi pašvaldības mēru Konagai Josimasi, tika pārrunātas līdzšinējās iestrādes un nākotnes sadarbības galvenie virzieni. Tāpat delegācija tikās ar Fudzi Tirdzniecības kameras vadību, kas sniedz dažādu atbalstu vietējiem uzņēmējiem, t.sk. piesaista investorus, tāpēc tā aicināja Kuldīgas pašvaldību sagatavot to uzņēmēju sarakstu, kuriem ir vēlme ar Japānu, tostarp Fudzi, sadarboties. Citos uzņēmumos tika prezentētas nākotnes CNF tehnoloģijas, robotizētas rūpnīcu līnijas, inovācijas saliekamo māju un videi draudzīga, atkārtoti izmantojama papīra ražošanā.

Lai Kuldīgas delegācijas vizīte būtu vēl veiksmīgāka, Latvijas vēstniecībā Japānā bija tikšanās ar vēstnieku Zigmāru Zilgalvi, kurš pozitīvā diskusijā pastāstīja, ka Japānai līdz šim bijušas tikai divas sadraudzības pilsētas: Rīga un Rūjiena. Kuldīga nu ir trešā. Turpmākie sadarbības soļi tiks precizēti tālākajā sarakstē starp Kuldīgas un Fudzi pašvaldību.

Atbildēt