Sestdiena, 21. decembris
Vārda dienas: Toms,  Tomass,  Saulcerīte

No kukaiņiem neaizbēgt

Raksta autors: Monta Bērziņa (Rakstā izmantotas aptieku Apotheka un Mana aptieka, arī SPKC publikācijas)

09:00 - 16.07.2023

Musa
Foto: pexels.com

Vasara nav iedomājama bez kukaiņu klātbūtnes gan laukos, gan pilsētā. Der zināt, kā sevi no iespējamajiem kodumiem pasargāt, bet tikpat svarīgi ir zināt, kā rīkoties, ja mazā radība tomēr iekodusi.

LIDOŅI AR DZELOŅIEM

Pirmais instinkts, izdzirdot biti vai lapseni, ir izvairīties un to gaiņāt prom. Lai gan kukaiņu nodoms nav uzbrukt, tomēr, sajūtot apdraudējumu, dzelonis var nonākt cilvēka ādā.

Ja bite vai lapsene iedzēlusi, vajag atcerēties pāris vieglu un efektīvu darbību. Jāatbrīvojas no dzeloņa, lai samazinātu iespēju kukaiņa indei organismā izplatīties. Pastāv iespēja, ka dzeloni no koduma vietas neizdosies viegli izvilkt, un tad šo vietu var pamērcēt sālsūdenī, ļaujot tam izslīdēt ārā. Nevajag aizmirst par vēsu kompresi uz koduma vietas, lai pampumu un apsārtumu samazinātu. Dzelonis tur var palikt no trim dienām līdz pat nedēļai, tādēļ ieteicams sazināties ar ģimenes ārstu, vai nevajag lietot kādu ziedi vai citus medikamentus.

Īpaši jāuzmanās alerģiskiem cilvēkiem, kā arī maziem bērniem, jo pēc kukaiņu dzēliena var rasties liela tūska, elpas trūkums, var sašaurināties asinsvadi un iestāties šoks. Lai izvairītos no letālām sekām, vasarā der nesāt līdzi ārsta ieteiktās zāles.

Ar neatliekamo medicīnisko palīdzību jāsazinās ikvienam, ja lapsene vai bite iekodusi kaklā vai arī kukainis ir norīts. Tas ir obligāti, lai sevi vai citu cietušo pasargātu no nevēlamām sekām. Gaidot palīdzību, ieteicams sadzelto vietu atvēsināt no ārpuses, kā arī sūkāt ledus gabaliņus, lai vēsums samazinātu pietūkumu.

AR ĒRCĒM NEKO NEVAR ZINĀT

Ērces savā ziņā tiek uzskatītas par visbīstamākajām, jo inficēto kukaiņu pārnēsātās slimības katram cilvēkam var atstāt atšķirīgas sekas. Pēc Slimību profilakses un kontroles centra datiem Latvijā sastopamas trīs ērču sugas – ganību, taigas un ornamentētā pļavu –, kas pārnēsā ērču encefalītu, Laimas slimību un ērlihiozi.

Risks, ka ērce piesūksies, saglabājas, bet ir metodes, kā to samazināt un sevi pasargāt. Dodoties mežā vai pļavā, jāvelk pieguļošs, ķermeni nosedzošs apģērbs, bikšu galus ievelkot zeķēs. Ieteicams, lai apģērbs ir gaišs un ērci var pamanīt agrāk. Tirdzniecības vietās var iegādāties kukaiņu atbaidīšanas līdzekļus, bet uzmanība jāpievērš tam, lai aprakstā būtu norādīts – paredzēts tam, lai atvairītu ērces.

Pēc dabā pavadītā laika jāpārbauda kā ķermenis, tā apģērbs. Ja līdzi bijis četrkājainais draugs, jāapskata, vai kāda ērce nav kažokā. Sevi pārbaudot, obligāti jāapskata vietas, kurās āda ir visplānākā: paduses un cirkšņi.

Ja konstatēts, ka ērce piesūkusies, pirmais – saglabāt mieru! No ērces var atbrīvoties dažādos veidos, bet rīcībai jābūt secīgai. Kukainim nedrīkst izraisīt vemšanu, tādēļ tādas tautas metodes kā smērēt dažādas ēteriskas eļļas, spirtu vai sviestu nederēs. Ar pinceti, kas speciāli radīta, lai atbrīvotos no ērces, kukaiņa galviņu saķer pēc iespējas tuvāk ādai un ar rotējošām kustībām ērci izvelk ārā. Farmaceiti iesaka koduma vietu attīrīt ar joda tinktūru vai dezinfekcijas līdzekli.

Divas nedēļas sevi vajag novērot, pievēršot uzmanību gan ērces koduma vietai, gan pārējam ķermenim. Ja parādās sarkani plankumi, slikta dūša vai temperatūra, steidzami jāsazinās ar ģimenes ārstu. Jāatceras, ka pret ērču encefalītu var potēties, tā pret šo slimību veidojot imunitāti.

ODI NAV BĪSTAMI

Lai cik daudz Lieldienās nešūpotos, odi atrod iespēju sakost ikvienu. Kādam paliek sarkana, viegli pamanāma pumpa, citam tikai mazs apsārtums, un no malas pat nevar pateikt, ka kukainis iekodis.

Populārākā, kā arī vieglākā metode, kā izvairīties no odiem, ir atbaidīšanas līdzekļi. Veikalos ir plašs klāsts, un reizēm no piedāvājuma var apjukt. Pirms līdzekļa iegādes vajag izlasīt informāciju uz iepakojuma, pārliecinoties, ka lietotājam nav alerģijas pret izejvielām. Tāpat farmaceiti iesaka apskatīt, vai sastāvā ir ēteriskās eļļas, kas odus atbaida: piparmētru, krustnagliņu, tējas koka un citas.

Oda kodums spēcīgi kairina ādu un rada niezi. Parādās vēlme šo vietu kasīt, un tas var radīt infekcijas. Tāpēc niezi vajag samazināt un koduma vietu dezinficēt. Uz koduma vietas var uzlikt vēsu kompresi vai uzklāt ādu nomierinošu ziedi.

Atbildēt