08:00 - 23.02.2023
„Nebiju domājusi rakstīt grāmatu, bet, kad tuvojās skolas 75. jubileja, sapratu, ka ar īsu atskatu bukleta veidā būs par maz. Tā nu iznāca vesela hronika,” saka grāmatas E.Vīgnera Kuldīgas mūzikas skola. 1945–2020 autore, ilggadējā direktore Maruta Rozīte.
Sestdien pārpildītā mūzikas skolas zālē vienlaikus ar tradicionālo absolventu koncertu notika grāmatas atvēršanas svētki. Izdevums gan vizuāli, gan pēc satura ir iespaidīgs. Kā īsi raksturoja māksliniece Anna Orniņa, divi kilogrami, 800 fotoattēlu, 380 000 rakstu zīmju: „Man bija divas lielas atbildības – tehniski radošā, lai tiktu galā ar milzīgo materiāla apjomu, un atbildība pret lasītājiem. Paldies korektorei Mārītei Milzerei, kura deva padomus, kā to strukturizēt un neaizpeldēt plašumos.” Hronoloģiskā secībā aprakstīta iestādes izaugsme, sākot ar brīdi, kad nolemts Kuldīgā mūzikas skolu dibināt: kāda bija ēka toreiz, kā tā mainījusies; kādi skolotāji strādājuši, audzēkņi mācījušies; cik klavieru, flautu un citu instrumentu iegādāts; kādi mākslinieki te izauguši vai viesojušies. „Grāmata raksturo kultūras norises visā Latvijā, jo mūzikas skola bija Kultūras ministrijas pakļautībā un līdzīgi attīstījās skolas citur,” norādīja M.Rozīte.
Tapšanā piedalījušies pedagogi, arī daži absolventi atsūtījuši atmiņas. Autore pateicās visiem, īpaši skolas dzīves hronistēm: klavierskolotājai Martai Ozoliņai un lietvedei Ilonai Kleperei. No absolventiem pirmais grāmatu saņēma Jānis Grabovskis, kurš vijoles klasi beidzis 1962. gadā. Viņš atzina, ka no tā laika ir jaukas atmiņas, tikai žēl, ka tad skolā vēl nav strādājusi M.Rozīte, par kuras pedagoģiskajām un vadības prasmēm cildinājumi izskanējuši tālu. Absolventu koncertā uzstājās pianiste Jana Bārtula, dziedāja vokālā pedagoģe Madara Orola un diriģente Raima Anna Strazdiņa, kā arī vairāki nesen beigušie instrumentālisti un dziedātājas, kas šo prasmi turpina apgūt Ventspils mūzikas vidusskolā vai Latvijas Mūzikas akadēmijā. Koncertu pabeidza absolventes – skolotājas. Tagadējā direktore Andra Zvejniece un kora klases pedagoģe Amanda Gertnere izpildīja aizkustinošo Ulda Stabulnieka dziesmu Paliec un neaizej, bet jautru noti uzdeva Š.Bruka skaņdarbs Reiz, ko izpildīja ilggadējo skolotāju trio: Ingrīda Jankovska (akordeons), Inguna Svara (vijole) un Vaira Leite (klavieres). Vairākkārt uzsvērta pedagogu kolektīva nemainība un pēctecība, jo daudzi absolventi, tostarp skolotāju bērni, pēc augstskolas atgriezušies strādāt Kuldīgā. Savukārt M.Rozīte, dāvinot grāmatas, atgādināja: nākotne izaug no pagātnes.
Divi kilogrami kultūras