Trešdiena, 14. maijs
Vārda dienas: Irēna,  Irīna,  Ira,  Iraīda

Lai mājas siltinātu, pārbaudīt var teju bez maksas

Raksta autors: Ģirts Beikmanis, Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācijas vadītājs

08:36 - 13.05.2025

G.beikmanis Publicitates Foto
Ģirts Beikmanis, Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācijas vadītājs

Pirms ēkas atjaunošanas jānoskaidro tās tehniskais stāvoklis: kas jālabo un jāuzlabo. Mājas apskatei un dokumentu sagatavošanai, kas, veselības līdzībās runājot, būtu kā tās problēmu ārstēšanas plāns, ir noteiktas izmaksas.

Atkarībā no ēkas lieluma tie var būt pat vairāki desmiti tūkstoši eiro. Piemēram, piecu stāvu mājai ar 30 dzīvokļiem – vidēji ap 20 tūkstošiem. Tāpēc ļoti pozitīvi vērtēju to, ka valsts radusi iespēju dzīvokļu īpašniekiem piedāvāt energograntu, kas ir laba un godīga iespēja teju bez maksas novērtēt mājas stāvokli un sakārtot dokumentus.

Vispirms jāvienojas

Mana pieredze rāda, ka īpaši lielākās mājās grūtāk sokas pieņemt dzīvokļu īpašnieku lēmumu. Tad attīstības finanšu institūcijas Altum energogrants, kas segs 90% no mājas energoaudita un dokumentu izmaksām, ir ļoti nozīmīgs atbalsts. Tas ir ne tikai finansiāls ieguvums, bet arī rīks, kas stimulē iedzīvotāju interesi un aktivitāti. Tā māja iegūs profesionāļu sagatavotus dokumentus, ko iesniegt daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes programmā, un iemītniekiem jāsedz vien 10%. Ēku tehniski apsekos un dokumentus sagatavos energoaudita uzņēmumi, kas atlasīti publiskā iepirkumā, tātad jau izgājuši cauri procedūras filtriem, un dzīvokļu īpašniekiem pašiem tāds iepirkums nebūs jāorganizē.

Saprotams, ka īpašnieku vietā valsts visu nedarīs, – arī pašiem jāiesaistās gan lēmumā par energograntu, gan mājas atjaunošanā. Jāpieņem lēmumi, jāvienojas, jāsaskaņo. Tas ir dabiski: māja ir kopīpašums, un lēmumi par tās nākotni jāpieņem kopā. Programmā viss notiek soli pa solim ar iedzīvotāju iesaisti visos procesos. Neviena darbība no dzīvokļu īpašniekiem nav atrauta. Gluži pretēji: saziņa ar mājas pilnvaroto, kas regulāri informē pārējos, notiek nepārtraukti. Tā ir normāla, pārskatāmu darbību ķēde – galvenais ir nebaidīties iesaistīties.

Pirmais solis ir dzīvokļu īpašnieku balsojums par energograntu un pieteikšanos Altum daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes programmā. Abi atbalsta rīki ir saistīti, proti, grantu var izmantot tad, ja māja grasās energoefektivitāti uzlabot ar Altum atbalstu, kas pēc tam segs 40–50% no izmaksām. Tas ir pilnīgi saprotami: nevienam negribas tērēt laiku un naudu, ja iemītnieki pēc tam nav gatavi neko darīt. Tehniskajai izpētei ir jēga tikai tad, ja cilvēki izlēmuši rīkoties.

Dzīvojamais fonds noveco – 2050. gadā tas dažviet Latvijā būs sasniedzis teju 100 gadus, un pēc 25 gadiem akūti vajadzēs atjaunot aptuveni 26 600 daudzdzīvokļu māju. Tādēļ jebkurš atbalsts, kas ļauj ēkas atjaunot un siltināt, ir vērtējams pozitīvi. Īpaši tāpēc, ka mājām bieži nav uzkrājumu, kas pirms renovācijas tik ļoti vajadzīgi.

Energoefektivitātes programma jau ir atvērta, un iedzīvotāju interese ir liela. Lai pieteiktos, vajadzīga atbilstoša dokumentācija. Līdz šim atbalstu tās sagatavošanai piedāvāja atsevišķas pašvaldības, turklāt atbalsts ir dažāds. Tāpēc vērtēju pozitīvi, ka dzīvokļu īpašniekiem ir vēl viena iespēja to darīt un tā pieejama visiem. Tas ir ļoti labi un godīgi.

Par energograntu

31. martā Altum parakstīja finansējuma līgumu ar Eiropas Investīciju banku. 4,25 milj. eiro no Eiropas Komisijas projekta Invest EU konsultāciju centrs būs atbalsts daudzdzīvokļu mājas tehniskās dokumentācijas sagatavošanai. Pieteikšanās grantam sākas aprīlī, un tas notiks atsevišķi no daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes programmas. Ja dokumenti būs sagatavoti ar energogranta atbalstu, mājai obligāti jāsāk arī pati renovācija.

Par ES fondu atbalstu

Programma atvērta aprīļa sākumā, un pieteikumi jau tiek pieņemti. Kopējais finansējums ir 173 miljoni eiro, un līdz 2029. gada beigām plānots atjaunot vairāk nekā 400 daudzdzīvokļu māju. Atbalstu varēs saņemt kapitāla atlaides veidā kā 40–50% no attiecināmajām izmaksām (ieskaitot PVN) atkarībā no enerģijas ietaupījuma un vietas, kurā projektu ievieš.

Atbildēt