08:18 - 18.12.2024
Aukstajā laikā daudziem sāp kakls, un, lietojot medikamentus, ir skaidri noteiktas devas un intensitāte, bet kā ar tautas līdzekļiem? Stāsta Rīgas Stradiņa universitātes farmaceitiskās ķīmijas katedras vadītāja, docente Inga Urtāne.
Uzreiz jāsaka – visas kakla sāpes nav vienādas, jo izraisītāji ir dažādi: sēnītes, baktērijas un vīrusi. Zinātnieki lēš, ka dažādi mikroorganismi, kas var šīs sāpes izraisīt, mērāmi vairākos tūkstošos. Kakla sāpju veidi atkarīgi no cēloņiem, kuri var būt gan infekciozi, gan neinfekciozi. 85% gadījumu kakls sāp no elpceļu infekcijas, ko izraisa vīrusi: gripas vīruss, adenovīrusi, rinovīrusi u.c. Parasti vīrusu slimību, piemēram, faringītu*, pavada mērenas sāpes, kas izzūd trīs līdz septiņās dienās. Visbiežākais bakteriālais sāpju cēlonis ir A grupas streptokoku infekcija, kas var izraisīt akūtu faringītu vai tonsilītu**. Tad ārstēšanai visbiežāk būs jāizmanto antibiotikas. Savukārt sēnīšu infekcija kaklā bieži rodas cilvēkiem ar novājinātu imunitāti, piemēram, ja lieto imūnsupresantus*** vai ilgstoši lieto antibiotikas. Tad ierastie līdzekļi kakla sāpju mazināšanai vairs nepalīdz, jo vajadzīgi specifiski pretsēnīšu medikamenti.
Lai kādi būtu sāpju izraisītāji, slimniekam galvenais ir, kā efektīvāk ārstēt. Ne vienmēr ir iespēja uzreiz doties uz aptieku, un var izmantot tā saukto tautas medicīnu. Bet arī tad jāievēro vairāki priekšnoteikumi.
Citroni, ķiploki un medus
Sāls, medus, ķiploks un citrons – kakla sāpju mazināšanai daļa no mums tos izmanto vispirms. Ķiplokam piemīt pretvīrusu īpašības, taču tas darbojas profilaksē, proti, palīdz no slimībām izvairīties, bet tas nebūs efektīvs, kad esam slimi, jo jau tā sakairināto kakla gļotādu kairinās vēl. Medus var palīdzēt kakla sāpes mazināt un gļotādu nomierināt, jo tam ir antibakteriālas un pretiekaisuma īpašības. Taču labāk to pievienot tējai vai ūdenim. Tas pats attiecas uz citronu vai ingveru.
Pareiza koncentrācija
Sālsūdens ir lēts, vienkāršs un efektīvs veids, jo mazina pietūkumu un iekaisumu, nomierina gļotādu, iznīcina baktērijas, palīdz izskalot kairinātājus. Antiseptiskās īpašības un spēja mitrināt padara to par lielisku mājas līdzekli, kas simptomus mazina. Taču pārāk stiprs sāls šķīdums kakla gļotādu izžāvē. Ieteicams skalot ne biežāk kā trīs reizes dienā aptuveni 30 sekundes.
Atstāt brūču dezinfekcijai un svaigai elpai
Tautas medicīnas līdzekļi ir arī ūdeņraža pārskābe un mutes skalojamie līdzekļi. Lai gan ūdeņraža pārskābe nereti ir ātrākais līdzeklis pa rokai, to labāk neizmantot. Nepietiekami atšķaidot, mutes ādu un gļotādu ar to var apdedzināt. Savukārt mutes skalotāja antiseptiskais hlorheksidīns parasti nav pietiekamā koncentrācijā, lai ārstētu kaklu. Vēl svarīgi dzert daudz šķidruma, visu slikto izskalojot ārā, – tas palīdz organismam ātrāk atgūties.
Ne karstu, ne aukstu – siltu
Ūdens un zāļu tējas cīņā ar kakla sāpēm noderēs, bet jāuzmanās ar temperatūru, lai sakairināto kaklu neapdedzinātu. Ir tādi cilvēki, kuri kakla sāpju gadījumā ēd saldējumu vai šķidrumā liek ledu. Lai gan aukstums uz brīdi palīdz, pētījumi rāda, ka ilgstoša efekta tam nav. Pareiza tautas līdzekļu lietošana var būt efektīva, tomēr, ja simptomi ir nopietni un sāpes ilgstošas, vajadzīga ārsta vai farmaceita konsultācija.
* Faringīts – rīkles iekaisums
** Tonsilīts – mandeļu iekaisums
*** Imūnsupresanti – zāles, kas mazina imūnsistēmas aktivitāti
Kā ar tautas medicīnu pareizi ārstēt sāpošu kaklu