Otrdiena, 28. janvāris
Vārda dienas: Kārlis,  Spodris

Demokrātijas kafejnīcā – vidusskolēni

Raksta autors: Amandas Gustovskas teksts un foto

07:10 - 06.11.2024

1.att(3)
Jaunieši, nometnes dalībnieki, Demokrātijas kafejnīcā sagatavojuši jautājumus pasākumam Dzīves skola. Katram jāizsakās par situācijām, kādas ikdienā skar visus.

Par vienlīdzību, jauniešu iesaisti politikā, garīgo veselību, iekļaujošu vidi un sabiedrībā pieņemtiem uzskatiem spriests jau 18. Demokrātijas kafejnīcā Kuldīgas Mākslas namā. Šoreiz ar vakara viesiem pie galdiņiem sēdās Kurzemes vidusskolēni.

Paši vada un pamato

Rudens brīvlaikā Laidu muižā no 22. līdz 26. oktobrim vidusskolas vecuma jauniešiem notika trešā nometne Dēmos. Uztrenē demokrātiju. Izzinošās nodarbībās iesaistījās 20 cilvēku. Mācības vadīja neformālās izglītības speciālisti Staņislavs Babins un Linda Ulāne no Liepājas biedrības Radi vidi pats. Runāts par to, kas ir līdzdalība, aktīva pilsoniskā nostāja, brīvprātīgais darbs utt. Demokrātijas kafejnīcā priekšnesumu un jautājumus viens otram sagatavojuši jaunieši. Izspēlētas ikdienas situācijas, un jāskaidro, kurš rīkojies vispareizāk. Dzīves skolā jāpamato viedoklis par tādām tēmām kā dzimumu vienlīdzība, ekoloģija, mode un citas. Jaunieši sēdās pie galdiņiem ar sarunu vadītājiem, un šoreiz tie bija interjera dizainere, Kurzemes rezidenču tīkla attīstītāja Barbara Freiberga, multimākslinieks Pēteris Brīniņš, Latvijas ANO jauniešu delegātu programmas padomnieks izglītībā Daniēls Zeltiņš, uzņēmējs, tulkotājs Viestarts Vidiņš, nodibinājuma Liepāja 2027 valdes locekle, mākslinieciskā vadītāja Baiba Bartkeviča un mākslinieks, pamesto vietu atklājējs Kaspars Lielgalvis.

Iegūst draugus, mācās sadarboties

Kuldīgas Centra vidusskolas 11. klases audzēkne Katrīna Stjopočkina piedalās jau trešajā Demokrātijas kafejnīcā: „Pirmā man bija 2022. gadā, uz otro biju vasarā. Tur runājām par Kuldīgas Pilsētas svētkiem un to, vai jauninājumi un tradīcijas spēj sadzīvot.” Par nometni Laidos viņa stāsta: „Bijām no Kuldīgas, Ventspils, Liepājas, Dobeles un citām vietām. Nedēļas laikā daudz runājām, kas ir līdzdalība, demokrātija, sadarbība. Nostiprinājām komandu, kurā iemācījāmies otram uzticēties, sadarboties. Visi dzīvojām muižā, kur arī notika nodarbības un spēles. Mācījāmies par neformālo izglītību. Ieguvu draugus, uzzināju veidus, kā komunicēt ar dažādiem cilvēkiem. Es darbojos Kuldīgas jauniešu domē un skolas pašpārvaldē, un šī pieredze noteikti noderēs.”

Kate Karlsone no Ventspils mācās Rīgas Stila un modes tehnikumā un nometnē iesaistās trešo reizi: „Kad gāju 11. klasē, Eiropas Parlamenta (EP) vēstnieku skolā mums piedāvāja šādu nometni. Gribēju ko uzzināt par demokrātiju, un tas ir produktīvs veids, kā pavadīt brīvdienas. Bija labāk, nekā domāju, tāpēc pieteicos atkal. Runājam par ļoti plašām tēmām, ir daudzveidīgi, atvērti dalībnieki. Te esam draudzīgāks kolektīvs nekā skolā. Mani saista interesanti temati, kas liek domāt. Pagājušogad bija jautājumi par to, ko dara ministri, deputāti, uzzināju daudz tāda, ko iepriekš nezināju un nesapratu.”

Arī Mārtiņš Silvers no Priekules par šo nometni uzzinājis EP vēstnieku skolā: „Mani pieteica skolotāja, kad vēl mācījos 10. klasē. Toreiz teica: ja brīvlaikā nav, ko darīt, lai aizbraucu. Tā braucu jau trešo gadu. Šeit nepiespiestā gaisotnē raisās sarunas par dažādām tēmām.”

Atbildēt