Otrdiena, 3. decembris
Vārda dienas: Evija,  Raita,  Jogita,  Ako

Lapas dedzināt nedrīkst!

Raksta autors: Ineta Meiere, Kuldīgas novada pašvaldības policijas priekšnieka vietniece

10:39 - 09.10.2024

Horizontal Closeup Shot Of A Lot Of Maple Leaves On The Ground Great For A Cool Background
Foto: freepik.com

Ik pa laikam saņemam sūdzības, ka pilsētā tiek kurināti ugunskuri un apkārtnē izplatās dūmi. Īpaši tas notiek rudenī, kad kokiem birst lapas, tiek savākti zari, tīrīti dārzi. Taču tie ir bioloģiskie atkritumi, un tāpat kā citus dedzināt tos nedrīkst. To nosaka gan Atkritumu apsaimniekošanas likums, gan pašvaldības saistošie noteikumi. Lapas, nokaltušus augus, sīkus zarus (lielākus salaužot) privātīpašnieks var kompostēt piemājas teritorijā vai nodot Kuldīgas komunālajiem pakalpojumiem.

Pēc Valsts vides dienesta informācijas, ne tikai no sadzīves, bet arī tādiem bioloģiskajiem atkritumiem kā koku lapas, ja tās dedzina, izdalās dažādas ķīmiskās vielas un rodas gaisa piesārņojums. Tas ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc pilsētā dedzināt lapas nav ļauts. Otrs: arī ugunskura dūmi nav patīkami, tie kaitē videi un iedzīvotājiem.

Saņemot izsaukumu, dodamies pārbaudīt, kāds ir dūmu cēlonis. Ja tas ir ugunskurs, kurā tiek dedzināti atkritumi, liekam nekavējoties nodzēst. Izskaidrojam noteikumus un likumā paredzēto atbildību. Visbiežāk cilvēki ir saprotoši un paklausa. Dažkārt taisnojas, ka nav zinājuši, nav aizdomājušies, ka varētu nodarīt kaitējumu. Likumā paredzētais sods par atkritumu apsaimniekošanas pārkāpumu privātpersonai ir brīdinājums vai naudas sods no 14 līdz 200 vienībām. Viena vienība ir pieci eiro – tas nozīmē, ka minimālais sods ir 70 eiro. Juridiskām personām tas ir bargāks: no 50 līdz 560 vienībām. Kuldīgā parasti iztiekam ar mutisku brīdinājumu. Ja nav iespējams vienoties un uz vienu un to pašu vietu jābrauc atkārtoti, tikai tad ķeramies pie naudas soda. Likums par atkritumu apsaimniekošanu attiecas gan uz pilsētu, gan laukiem. Visbiežāk par ugunskuriem sūdzas pilsētnieki un cilvēki no tiem dārzkopības kooperatīviem, kuros apbūve blīvāka.

Reizēm kāds neapmierināts kuldīdznieks piezvana arī tad, ja viņam nepatīk, ka kaimiņš savā sētā iekūris piknika ugunskuru, grilē gaļu u.tml. Tas ir atļauts, ja tiek kurināts ar malku vai grila oglēm, nerodas piesārņojums un ir ievēroti visi ugunsdrošības nosacījumi.

Atbildēt