Sestdiena, 21. decembris
Vārda dienas: Toms,  Tomass,  Saulcerīte

Pienākums būt laimīgam

Raksta autors: Lāsma Veigelte

12:36 - 20.06.2024

Peony Bouquet In Vase Florist Lander Wyoming

Bērnudārzos jau izskanējis, bet skolās vēl turpinās skaistais izlaidumu laiks. Skolēniem tas noteikti ir jau labu laiku izsapņots notikums, kas iezīmē robežšķirtni starp to, kas bijis, un to, kas iecerēts turpmāk. Mazliet jau šķiet jocīgi, ka svinības notiek brīdī, kad skolēni vēl nezina eksāmenu rezultātus un daži pavisam noteikti nav pārliecināti, ka skolu būs beiguši. Bet cerība jau ir salmiņš daudzās situācijās.

Kļūt par savas dzīves noteicējiem neapšaubāmi ir viens no absolventu galvenajiem mērķiem. Bet tas, ko viņi vēlas sasniegt, sākas no vietas, kurā viņi atrodas pašlaik. Spēja novērtēt skolā iegūto un mācīties no neveiksmēm ir labs atspēriena punkts ceļā uz izvēlēto nākotni. Vai zināt, kāda ir atšķirība starp tiem, kuri dzīvē ko sasniedz, un tiem, kam ir tikai idejas? Vieni meklē iespējas, otri – iemeslus, kādēļ viņi kaut ko nevar. Sūdzēties nenoliedzami ir daudz vieglāk nekā smieties, klaigāt ir vieglāk nekā jokot, vieglāk būt prasīgam nekā apmierinātam. Kaut ko atbalstīt ir daudz grūtāk nekā nonievāt.

Un to vislabāk zina skolotāji, kuru galvenais pienākums ir iemācīt skolēniem dažādas prasmes, jo tās nenokritīs no gaisa, un iedot ticību, ka spēs ikviens. Lai cik digitālā laikā dzīvojam, skolotāja aizrautība, labvēlība, pacietība, arī pleca izjūta skolēna attīstībā joprojām ir neaizvietojama. Un par to viņiem noteikti pienākas audzēkņu un vecāku paldies.

Bet tieši par šo jautājumu vecāku sapulcēs un čata grupās pirms izlaiduma bieži izvēršas vislielākie strīdi. Neesmu rīkojusi aptauju, bet domāju, ka visvairāk skolotāji novērtētu bērnu vecumam atbilstošu, no sirds teiktu paldies. Un, ja vecāki to papildinātu ar ziediem, tas būtu labs darba novērtējums, jo reizēm vecāku sarūpētās, dārgās dāvanas rada spriedzi ne tik turīgās ģimenēs un arī mulsumu skolotājos.

Jā, cilvēkus vieno vēlēšanās, lai visi būtu laimīgi, bet diemžēl atšķir dažādie priekšstati par to, kas ir laime. Ja bērni ir viens no lielākajiem laimes avotiem, tad mūsu katra pienākums ir būt laimīgam. Grēthena Rūbina savā grāmatā Laimes projekts saka: laimīgi cilvēki ir nesavtīgāki, izpalīdzīgāki, patīkamāki, radošāki, dzīvespriecīgāki, vairāk interesējas par citiem, ir draudzīgāki un veselāki. Laimīgi cilvēki ir labāki draugi un kolēģi. Un tieši to taču mums visiem vajag.

Atbildēt