08:42 - 11.05.2024
Rada rīku, kas noteiks cilvēka reakciju
Pašlaik beidzas divi projekti. Viens ir SIA ZZ Dats un Rīgas Tehniskās universitātes projekts – ceļu uzturēšana ziemā ar mākslīgā intelekta palīdzību. Kad snieg un rodas apledojums, pie ceļiem izvietotās meteostacijas, novērošanas kameras un citi datu avoti situāciju automātiski fiksēs, lai izlemtu – ceļu tīrīt vai kaisīt. Otrs ir projekts kopā ar uzņēmumiem Jāņa sēta un Vividly Urban: top datos balstīts plānošanas rīks. Tas pašvaldībai ļaus labāk plānot ilgtspējīgu mobilitāti*, vienlaikus palīdzot transporta radīto CO2 piesārņojumu samazināt līdz pat 40%.
Strādājam pie diviem jauniem projektiem. Viens ir mākslīgā intelekta ieviešana uzņēmējdarbībā. Otrs kopā ar igauņiem palīdzēs vairot iedzīvotāju labbūtību, testējot pilsētā jaunus objektus. Tās būs virtuālās realitātes brilles: uzliekot un pieslēdzot tās pie galvas, brilles ļaus objektīvi novērtēt, ko cilvēks domā, skatoties uz jauniem, vizualizētiem objektiem. Zinātnieki no Tallinas Universitātes kopā ar Kuldīgas pašvaldību pēta, kā šo rīku ieviest šeit un Igaunijas pilsētā Narvā. Ar to pašvaldība varēs izvērtēt, kuru ieceri konkrētā vietā iedzīvotāji uzskatītu par labāku. Ja pašvaldībai ir vairākas idejas, kā atjaunot un izmantot, piemēram, Vulkāna teritoriju, tad cilvēks ar šīm brillēm redz, kā trīs dimensiju objekti tur izskatītos. Kad cilvēks tos ierauga, sensori reaģē un pasaka, kā viņš jūtas. Tad var izdarīt kopsavilkumu, kā uz tiem reaģējusi lielākā daļa.
Šāds rīks veidots ar mērķi iegūt patiesus datus, jo bieži vien, izpildot aptaujas anketas par kādām iecerēm, iedzīvotāji nepasaka, ko domā īstenībā, vai arī nemaz nezina, kā tas varētu izskatīties, jo nav nekāda priekšstata. Pie šī projekta strādāsim līdz vasaras beigām un, ja tas izturēs konkurenci un uzvarēs, sāksim īstenot.
Var pieteikties mākslīgā intelekta mācībām
Tuvākie pasākumi, ko var apmeklēt ikviens, grupu iepriekš piesakot, ir mākslīgā intelekta mācības. Vislielākā atsaucība ir no vairāku pašvaldību darbiniekiem. Viņi piesakās paši, un līdz vasarai nodarbību grafiks jau pilns. Ir bijusi grupa, kas vēlējās apgūt projektu rakstīšanu, grupa, kuru interesēja tas, ko mākslīgais intelekts var paveikt ar skaņu, un arī mārketinga grupa. Mākslīgais intelekts var paveikt ļoti daudz. Kādreiz varēja izveidot nelielu tekstiņu un bildi, tagad tas var radīt gatavas mājaslapas, blogus un citas lietas. Cilvēkam atliek ierakstīt informāciju, kā viņš vēlas, lai tas izskatītos un darbotos.
Izmēģinām visus trīs mākslīgā intelekta rīkus: Open AI, Gemini un Microsoft Copilot. Nodarbības vadu es un projektu vadītājs Toms Girvaitis. Jāuzsver, ka tās ir praktiskas nodarbības, kurās teoriju nemācām. Katrs darbojas ar savu portatīvo datoru, un kopā testējam dažādas iespējas. Arī paši nepārtraukti mācāmies. Latvijā tiek sagatavoti ļoti apjomīgi kursi par mākslīgo intelektu. Tā būs kā digitālā akadēmija trīs grupām: jebkuram iedzīvotājam, uzņēmējiem un pašvaldības darbiniekiem.
* Cilvēku un transporta plūsmu
Kas jauns Digitālo inovāciju centrā